ATRAKCJE OKOLICY

ZAKLICZYN - 4 km - miasto w dolinie Dunajca, na skraju Pogórza Rożnowskiego, siedziba gminy. Ośrodek uprawy fasoli (coroczne święto "Pięknego Jasia" - wrzesień z jarmarkiem wyrobów regionalnych). Pierwotnie osada Opatkowice, należąca do bednedyktynów z Tyńca, wzmiankowana w 1125 r., miasto założone w 1558 r., utraciło prawa miejskie w 1934 r., ponownie je odzyskało w 2006 r.
- rynek - jeden z największych w Małopolsce z ratuszem w przełomu XVIII/XIX w.,
- w sąsiednich uliczkach nieliczne już zabytkowe, drewniane domy,
- zespół klasztorny reformatów z XVII w.

LUSŁAWICE - 3 km - w XV i XVI w. stały się sławne dzięki działalności Braci Polskich (arian). W 1565 r. powistał tu zbór, potem drukarnia i szkoła. Pod koniec XVI w. zamieszkał to włoski teolog Faustyn Socyn, którego nagrobek znajduje się w parku przydworskim. - klasycystyczny, murowany dwór z XIX w., bywał w nim słynny malarz Jacek Malczewski, aktualnie jest prywatną własnością Krzysztofa i Elżbiety Pendereckich, gruntownie odrestaurowany i urzadzony w staropolskim stylu. Otacza go park z XVIII w. z licznymi, unikalnymi okazami krzewów i drzew, sprowadzanych przez samego właściciela - chluba i duma Profesora.

Wkrótce w sąsiedztwie dworu powstanie Europejskie Centrum Muzyki, kształcące artystów z całego świata. Jako pierwsza zostanie oddana do użytku olbrzymia sala koncertowa.

MELSZTYN - 10 km - zamek o charakterze obronnym stanął w latach 1347-1352, pierwsza siedziba Spicymira Leliwity, zniszczony w 1771 r. przez konfederatów barskich. Aktualnie pozostały ruiny - fragment mieszkalnej wieży. U podnóża wzgórza melsztyńskiego znaleźli swoje miejsce dwaj współcześni pustelnicy.

JAMNA - 12 km - wzniesienie 530 m n.p.m. w obrębie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Stanowiska buczyny karpackiej, liczne chronione gatunki flory i fauny. W latach 90-tych za sprawą dominikanina O.Jana Góry powstała osada rekolekcyjna Poznańskiego Duszpasterstwa Akademickiego, schronisko studenckie - bacówka należąca do Uniwersytetu A.Mickiewicza w Poznaniu. - pomnik pacyfikacji mieszkańców Jamnej i ofiar bitwy I batalionu 16 Pułku Piechoty AK "Barbara" z 25 września 1944 r. Tutaj również wśród lasów osiedlił się kompozytor Zbigniew Preisner.

KĄŚNA DOLNA - 12 km - dwór Ignacego Paderewskiego, pochodzi z II połowy XIX w. Jest to jedyny zachowany obiekt na świecie, w którym żył i pracował ten wybitny kompozytor i mąż stanu, Wielki Polak. Można tu oglądać różne pamiątki i publikacje związane z życiem i twórczością kompozytora. Dworek jest we władaniu Centrum Paderewskiego, które organizuje koncerty muzyczne z udziałem sław. Dworek otacza duży park w stylu angielskim.

"SKAMIENIAŁE MIASTO" w Ciężkowicach - Rezerwat przyrody nieożywionej - 15 km - największy i najbardziej zróżnicowany kompleks skałek piaskowców ciężkowickich w polskich Karpatach. Wśród sosnowo-dębowego lasu liczne skałki uformowane wskutek erozji i wietrzenia,tworzą ciekawe formy baszt, progów skalnych, maczug, grzybów.
- wąwóz Czarownic, Wodospad Ciężkowicki, Czarownica, Ratusz.

JASTRZĘBIA k. Ciężkowic - 13,5 km - kościół pw. Bartłomieja Ap. - zbudowany w poczatkach XVI wieku. Wewnątrz można oglądać ołtarze późnobarokowe, obrazy, rzeźby, kamienną chrzcielnicę renesansowo-barokową. W dzwonnicy zachował sie dzwon gotycki z przełomu XV i XVI w.

TUCHÓW - 20 km - miasto w dolinie Białej, ośrodek pielgrzymkowy. Na wzniesiemy, nad doliną Białej położone są kościół i klasztor redemptorystów Nawiedzenia NMP. Kościół z XVII w. - z cudownym obrazem Matki Boskiej Tuchowskiej z I połowy XVI w., zespół klasztorny z XVIII w.

JEZIORO ROŻNOWSKIE - 15 km - popularne miejsce dla sportów wodnych i wędkarzy, możliwość rejsów stateczkiem wycieczkowym z przystani w Rożnowie. Na jeziorze znajduje się "Małpia Wyspa". Jest to wzgórze (dawniej grodzisko), które po zalaniu doliny Dunajca w 1942 roku stało się wyspą, a jest dziś obszarem szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwatem ptaków. W Rożnowie, 5 km na południe od Tropia, znajdują się ruiny zamku, którego właścicielem przez był m.in. Zawisza Czarny.

CZCHÓW - 20 km - malowniczo położony z dominującą w krajobrazie basztą i pobliską zaporą na Dunajcu. Prawa miejskie nadane przez Kazimierza Wielkiego w 1340 r.
- gotycki kościół Narodzenia NMP
- baszta na Górze Zamkowej - pozostałość po XIV wiecznym zamku obronnym.
- Jezioro Czchowskie a tuz nad nim, na stromej skale stoi Zamek Tropsztyn. Zamek powstał przypuszczalnie na początku XIII wieku z inicjatywy rodu Ośmiorogów. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1231 roku. Po 1993 roku przeprowadzono odbudowę zamku, a następnie udostępniono go zwiedzającym.

TARNÓW - 32 km - Tarnowska starówka, zwana "perłą polskiego renesansu", jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowego układu architektonicznego polskich miast. W zbiorach tarnowskiego Muzeum Okręgowego znajdują się pamiątki związane z życiem i wojskową działalnością gen. Bema w Polsce w czasie Powstania Listopadowego, na emigracji we Francji, na Węgrzech podczas Wiosny Ludów, gdzie był dowódcą armii siedmiogrodzkiej i na emigracji w Turcji, gdzie zmarł w Aleppo (obecnie Syria) 10 grudnia 1850 roku. Prochy gen. Józefa Bema w 1929 r. przewieziono do Polski, do rodzinnego Tarnowa i złożono w okazałym mauzoleum w Parku Strzeleckim. Drewniany kościół p.w. Matki Bożej Szkaplerznej, znajdujący się w pobliżu Rynku, poświęcony został w 1440 r. Ołtarz główny pochodzi z epoki rokoka z II poł. XVIII w., ma charakter architektoniczny z rzeźbami św. Jana Chrzciciela i nieznanego z nazwiska biskupa.

Stacje narciarskie - w sezonie zimowym w okolicy znajdują się trzy stacje narciarskie - naśnieżane armatkami i oświetlone w godzinach wieczornych.
- Siemiechów - 6 km
www.jurasowka.pl
- Jastrzębia - 6 km
wyciag-jastrzebia.pl
- Lubinka - 11 km
www.lubinka.com.pl